W czasie, gdy powstawały zręby dzisiejszego Polmosu, Bielsko-Biała nie była jeszcze jednym miastem. Dwa odrębne, podzielone rzeką Białką organizmy miejskie, z których pierwszy należał do Śląska, a drugi do Małopolski, słynęły z tradycji gorzelniczych. Już w 1827 roku w krakowskiej Białej powstała Fabryka Wódek, Koniaków i Vermouthu firmy Stock, w śląskim Bielsku działała zaś Fabryka Najprzedniejszych Wódek i Likierów Jerzego Jenknera i Spółki. Pierwsza z nich produkowała głównie likiery i vermuty oraz prowadziła destylację win, leżakowanie i rozlew koniaków, druga znana była z szerokiego asortymentu produkcji: Markowy Starowin, Żytniówka Polska, Koniak Medicinal, to tylko niektóre z nich.
W roku 1924 powołano Polski Monopol Spirytusowy, do którego należały wszystkie zakłady rektyfikujące spirytus. Monopol miał wyłączne prawo do produkcji wódek czystych oraz do obrotu tymi wódkami i spirytusem. U schyłku II wojny światowej, grupa operacyjna Komitetu Ekonomicznego PRL zabezpieczyła fabryki Jankera i Stocka, po czym rozpoczęto prace nad uruchomieniem produkcji wódek na potrzeby wojska. W końcu kwietnia 1945 roku rozpoczęła produkcję załoga licząca 35 pracowników. Zakład został przekazany przez sowieckie władze Urzędowi Akcyz i Monopoli w Bielsku. W październiku 1945 roku przejęła go Delegatura Państwowego Monopolu Spirytusowego z Krakowa. Utworzono Wytwórnię Wódek Gatunkowych Państwowego Monopolu Spirytusowego w Bielsku z oddziałem w Białej.
OKRES POWOJENNY
W połowie 1946 roku rozpoczęto produkcję w wyremontowanych budynkach z nowo skompletowaną załogą liczącą już 138 pracowników. Na początku technika pracy w fabryce była dość prymitywna, a przy tym pracochłonna i uciążliwa: butelki zanurzano w drewnianych wannach i myto je ręcznie za pomocą szczotek.
Ręczny był również rozlew i korkowanie butelek. Po okresie trudności technicznych, od początku lat 50-tych datuje się dynamiczny rozwój zakładu. W 1957 roku wytwórnia zaczyna produkować koszerną Śliwowicę Paschalną pod stałym nadzorem kongregacji żydowskiej. Kolejny etap dynamicznego rozwoju w latach 60-tych sprawił, że zakład stał się znany w kraju i za granicą. Reprezentacyjnymi produktami tego okresu stały się — Śliwowica, Krupnik, Advocaat, Jarzębiak, Soplica. Jako pierwsza w Polsce bielska wytwórnia rozpoczęła produkcję wódek koszernych, takich jak: Żytniówka, Nissovka, Travka i wspomniana wcześniej Śliwowica Paschalna.
POWSTANIE ŚLĄSKIEJ WYTWÓRNI WÓDEK GATUNKOWYCH
W 1991 roku po likwidacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego Polmos powstała Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych w Bielsku-Białej. Dzięki ponoszonym inwestycjom technologicznym firma stała się czołowym pod względem jakości i ilości producentem wyrobów alkoholowych w kraju.
W II półroczu 1991 roku uruchomiono produkcję nowych wódek na opracowanych własnych recepturach. Przełomowym dla Wytwórni okazał się rok 1998. Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych jako pierwsza w branży alkoholowej stworzyła profesjonalną ekipę handlową wspomagają sprzedaż oraz ekspozycję wyrobów w sklepach detalicznych, hurtowniach oraz sieciach supermarketów. W październiku 1998 roku Wytwórnia jako jeden z pierwszych Polmosów została skomercjalizowana i przekształcona w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Dzięki podziałowi marek ogólnopolmosowskich, w lipcu 1999 roku, ŚWWG POLMOS S.A. stała się prawnym właścicielem znaku towarowego Extra Żytnia.
W październiku 2014 roku nazwa Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych zmieniona została na POLMOS Bielsko-Biała S.A.